VİRÂNÎ ABDÂL DİVÂNI & FAKRNÂMESİ

Fiyatı: 234.50 TL
Liste Fiyatı: 350.00 TL
Kazancınız: 115.5 TL
Stokta Mevcut
Yazar: Yayın Yönetmeni : Zeynel DEMİR Editör
Çevirmen:
ISBN:
Sayfa Sayısı: 0
Yılı: 2021
Yayınevi: İmam Rıza Dergahı Yayınları
+
  •  Yayın Yönetmeni                : Zeynel DEMİR

    Editör                                  : Ümit ATLI

    Hazırlayanlar                      : Haydar ŞAHİN & Fatıma ÖZCAN

    ISBN                                   : 978-625-7192-08-8

    Mizanpaj                             : Turabi ŞEN

    Kapak Tasarım                   : Deniz KARATAĞ

    Yayıncı Sertifika No           : 47376

    Matbaa Sertifika No           : 45750

    Baskı Tarihi                        : Baskı Şubat 2021   Virânî Abdâl, Alevi toplumunun önem verdiği arif ve ulu ozanlardandır. Virânî aktarıldığı kadarıyla Irak’ın Necef şehrinde İmam Ali’nin türbedarlığını yapmış olduğu ve aynı zamanda yine Virânî mahlasını kendisine verenin de bizzat Şah-ı Merdan İmam Ali’nin olduğunu şu sözlerle beyan etmektedir:
                             VİRÂNÎ’yem Şeha gerçek gulâmım
                             O vermiştir benim ismim VİRÂNÎ
   Kesin olarak bilinmemekle birlikte Virânî’nin 16.yy içinde doğduğu ve 17.yy içinde Hakk’a yürüdüğü aktarılmaktadır. Virânî’nin Eğriboz Adasında doğduğu bilinmekte ancak hangi tarihte doğduğu bilinmemektedir.
   Virânî’nin bu kitaptaki şiirleri el yazma cönklerden (eserlerden) tercüme edilmiştir. Bu şiirler aruz vezni ve hece vezni ile yazılıp terkip edilmiştir. Virânî şiirleri ve metinleri Arapça, Farsça ve Osmanlıcadan Türkçeye tercüme edilip yayına hazır halde terkip edilmiştir. “Virânî Sultan Divânı & Fakrnâmesi” adlı iki eserden oluşan bu kitap kolay anlaşılması için hem nazım ve hem de nesir yazımı sadeleştirilerek okurlarımıza sunulmuştur. Felsefi diyalekte dair sözcükleri düzeltilerek güncellenmiş ve Türkçeleştirerek açıklanmış, irfani terimlerin kolay anlaşılması için dipnotta açıklama yapılmıştır.
   Bu çalışma üç yıla aşkın bir zaman diliminde zahmet ve emekler sonucu ortaya konulmuştur. Toplamda 350’den fazla şiir, beyit, nefes ve duvazlerden oluşan çok zengin bir mecmua kaynak niteliğindedir. Okuyucuların keyifle bu hakikat ve irfan deryasından nasiplenmesini Yüce Hakk’tan niyaz ediyoruz. Aşk ile Hu

Bu ürüne daha önce hiç yorum yapılmamış.

Yorum Yap

Kötü           İyi