İrfan Felsefesi

Fiyatı: 19.20 TL
Liste Fiyatı: 24.00 TL
Kazancınız: 4.8 TL
Stokta Mevcut
Yazar: Seyyid Yahya Yesribi
Çevirmen: Kenan Çamurcu
ISBN:
Sayfa Sayısı: 631
Yılı: 2010
Yayınevi: İNSAN YAYINLARI
+

Genel olarak kültür, tefekkür, hatta kimi zaman bilimi ifade eden kullanımlarıyla da bilinen İrfân'ın, nazarî/teorik tasavvufu da kapsayan geniş bir anlamı vardır. Hele de tasavvufla felsefenin bir araya gelmiş biçimi olarak irfân, çok daha özel bir anlam da taşır.

Elinizdeki kitap, irfânın bütün boyutlarıyla tanınmasını sağlamakla yetinmiyor; bir de bu sahada bir ilk sayılabilecek İrfân felsefesi üzerine etkileyici bir çerçeve sunuyor.

Kitap, tasavvufun ya da irfânın teori veya pratiğiyle değil, genel olarak mistisizmin, ama özelde de İslâm irfânının muhtevâsına dair güçlü bir birikimi gün ışığına çıkarıyor. Daha önce tasavvuf/irfân kitaplarında rastlanmış olunabilecek malumâtı, bir de irfân felsefesi bakış açısıyla yeniden değerlendirmeye imkân açıyor.

Yazar, ortaya koyduğu gayreti, felsefî ilkeler ve aklî kurallar temelinde âriflerin ilkeleri, temelleri, meseleleri ve teorilerine göz atarak, bunların hangi ölçüde açıklanabilir ve yorumlanabilir, dolayısıyla da kabul edilebilir olduklarına bakmak şeklinde tanımlıyor.

Bu ürüne daha önce hiç yorum yapılmamış.

Yorum Yap

Kötü           İyi